Výlet do technického muzea ve Speyeru ( Německo ) 25.5.2019

28.02.2019 10:43

Jako loňský rok, tak i letos podnikneme výlet pro veřejnost za historií do technického muzea, tentokrát do Speyeru.

Podrobné informace o ceně zájezdu a možnosti přihlášení budou upřesněny v průběhu měsíce března.

Technické muzeum Speyer má své kořeny v Automobilovém a technickém muzeu v Sinsheimu. Jako výstavní hala sloužila nejdříve památkově chráněná Liller Halle, průmyslová hala z roku 1913, ve které jsou dnes vystaveny především veterány, motorky, letadla a historické hasičské vozy. V současné době muzeum disponuje krytou výstavní plochou přes 25.000 m2 a volnou plochou o velikosti 150.000 m2. Obrovská volná výstavní plocha dává muzeu možnost představit návštěvníkům neobyčejné exponáty velkých rozměrů. Jako první byla U9, ponorka spolkového námořnictva o délce 46 metrů a hmotnosti 466 tun. V roce 1999 přibyl Antonov 22, do dneška největší sériově vyráběný turbovrtulový letoun s rozpětím křídel 64 metrů a délkou 58 metrů. Dějiny psalo muzeum v roce 2003, kdy byl na okraji výstavních ploch muzea vystaven letoun Boeing 747 "Jumbo Jet" společnosti Lufthansa na obřím ocelovém podstavci. "Jumbo Jet" v technickém muzeu Speyer je až do dneška jediným letounem tohoto typu, který byl rozložen, přepraven mimo letiště a znovu sestaven. Prozatímní vrchol historie muzea představuje získání ruského kosmického kluzáku BURAN, protějšku amerického Space Shuttle. Přeprava ruského raketoplánu na jaře 2008 přes Bahrajn na otevřené moře do Rotterdamu a odtud na pontonu proti proudu Rýna do Speyeru patřila mezi nejvýznamnější mediální události. V technickém muzeu ve Speyeru je kromě BURANu také v nové hale výstava věnovaná kosmonautice s názvem "Apollo and Beyond". Tato výstava na jedinečných exponátech dokumentuje napínavý vývoj cestování do vesmíru s posádkou. Můžete zde vidět vše, co souvisí s cestami do vesmíru, od kosmických skafandrů, přes výživu ve vesmíru, až po toaletu, která funguje i ve stavu beztíže.

Více informací najdete na webu muzea :